Stravování při kojení

21.09.2013 22:54

Stravování při kojení

Péče o miminko někdy novopečené maminky zaměstná natolik, že nemají čas ani sílu se kvalitně najíst. Vyvážená a pravidelná strava je přitom jednou z podmínek bezproblémového kojení.
 


Kojící maminka může jíst v podstatě všechno. Žádná potravina není striktně zakázaná. Kousek čokolády, výjimečný požitek ve formě smažených hranolků nebo jedna káva za čas nemají na zdraví maminky ani kojeného miminka katastrofický dopad. Ovšem pravidelná konzumace sladkostí, příliš tučných potravin a jídla z fast foodu není právě dobrý nápad. Obecně platí, že strava kojící maminky by měla být vyvážená a pestrá. 

Následující rady pro vás mohou být inspirací, jak upravit jídelníček tak, aby se vám kojilo co nejlépe. 

1. Dostatečně pijte
Na to, kolik má kojící maminka přijmout denně tekutin, panují různé názory. Některé zdroje uvádějí, že příjem tekutin přímo neovlivňuje tvorbu mléka a jeho množství. Většina žen má však zkušenost, že při kojení měly větší žízeň nebo že když zapomínaly pít, měly pocit měkkých a prázdných prsů. Mějte na paměti, že subjektivní pocit žízně může někdy poněkud klamat. Vyplatí se proto postavit si na viditelné místo, třeba na stůl v kuchyni sklenici s čajem nebo vodou a napít se pokaždé, když půjdete okolo. Něco k pití mějte po ruce i poblíž postele, abyste se mohla napít během nočního kojení.

Pijte raději teplé než studené nápoje. Vyhýbejte se syceným nápojům, 100% ovocným džusům (mohly by miminku způsobit nadýmání) a slazeným limonádám (zbytečné kalorie navíc). 

2. Jezte pravidelně 
Obzvlášť ze začátku může být těžké udělat si čas na pravidelné jídlo. Hladověním však nepomůžete ani sobě ani miminku. Potřebujete být v dobré kondici a mít dostatek mléka, proto musíte kvalitně jíst. Nakupujte potraviny tak, abyste měla vždy k dispozici něco na rychlé zakousnutí mezi jídly, třeba müsli tyčinku, cereální sušenky, celozrnné pečivo, nedráždivé ovoce apod. Některá jídla můžete navařit ve větším množství a dát si je zamrazit k pozdějšímu rychlému použití (například vývar na polévku, rizoto apod.).

3. Buďte opatrná s nadýmavými potravinami
Některé potraviny mohou mít nadýmavý efekt na trávení vašeho děťátka. Patří mezi ně čerstvé pečivo a bílé pečivo obecně, luštěniny, některé druhy zeleniny (kapusta, květák, cibule), kynuté potraviny. Nelze dopředu říct, co bude zrovna vašemu děťátku vadit (a zda to vůbec bude vadit). Pro jistotu zkuste nadýmavé potraviny vynechat aspoň v prvních dvou nebo třech týdnech a později je zařazujte s citem a postupně. Sledujte reakce svého děťátka. Pokud ho po kojení bolí bříško, budete si zřejmě muset propříště konzumaci potraviny, která to způsobila, odpustit.

Období kojení je náročné, protože maminky často musí z jídelníčku vyřadit určité potraviny (a někdy je jich celá řada) kvůli problémům s nadýmáním miminka. V takovém případě je vhodné zajít do lékárny a poradit se, zda nezačít užívat nějaký léčivý přípravek jako prevenci nedostatku vitamínů.

4. Pozor na alergeny a dráždivé potraviny
Mezi potraviny, které mohou vyvolat u miminka alergii, patří citrusové plody či cizokrajné ořechy. Opatrná buďte především v začátcích kojení i při konzumaci jahod, příliš ostrého koření, velkého množství mléčných výrobků (ojediněle se u miminka může objevit i nesnášenlivost laktózy).

5. Alkohol jen výjimečně, opatrně s kofeinem
Ideální by bylo, kdybyste si alkohol dokázala odepřít po celou dobu kojení. Jedna sklenka červeného vína nebo malé pivo však může být výjimečnou součástí vašeho jídelníčku (i když babské rady, že pivo zvyšuje tvorbu mléka, jsou neověřené a je třeba je brát s rezervou). Po požití alkoholu počkejte s kojením aspoň dvě nebo tři hodiny.

Kofein stejně jako ostatní látky, které zkonzumujete, přechází do krevního oběhu miminka a mohou způsobovat dráždivost, neklid a poruchy spánku. Omezte proto kávu, zelený čaj a čokoládu. 

6. Vyhýbejte se bílému cukru a konzervantům v potravinách 
Při zpracovávání cukru se v těle spotřebovává vápník. Ten kojící matka potřebuje ve vyšší míře. Jeho nedostatek se může projevit zvýšenou kazivostí zubů, zhoršenou kvalitou vlasů a pleti a také únavou. Místo cukru si oslaďte život medem či ovocem. Ke slazení můžete použít i přírodní sladilo z rostliny stevie.

Pozor si dávejte též na konzervanty v potravinách a takzvaná „éčka“. Mohou u dítěte způsobovat ekzémy a alergie. Upřednostňujte čerstvou stravu a potraviny v bio kvalitě.

7. Podporujte tvorbu mléka vhodnými potravinami
Mezi potraviny, které povzbuzují spouštění mléka, patří především teplá a sladká jídla či nápoje. Sladkými potravinami ovšem nemáme na myslí cukrovinky, ale potraviny s přirozeně sladkou chutí, jako je pohanka, jáhly, oves, pšenice a rýže (obzvlášť jáhly se velmi dobře hodí k přípravě na sladko, například s medem, ovocem a slunečnicovými či dýňovými semínky).  

Vhodným nápojem podporujícím kojení může být třeba čaj z fenyklu, kmínu a anýzu. K podpoře kojení se výborně hodí i homeopatika, konkrétně Ricinus communis 5 CH (pět granulí ráno a večer), Agnus castus 5 CH (5 granulí ráno a večer) a Urtica urens 5 nebo 9 CH (5 granulí ráno, v poledne a večer).

8. S hubnutím nespěchejte
Přestože nás média denně zásobují fotografiemi celebrit, které mají už měsíc po porodu břicho jako prkno a hýždě jako dva kmínky, ne všechny moderní trendy jsou zdravé a následování hodné. Při drastickém hubnutí se všechny škodliviny, které se spolu s tuky odbourávají z těla, dostávají i do mléka. Příliš intenzivní cvičení zase může uvolnit do mateřského mléka kyselinu mléčnou, která způsobuje kyselou chuť mléka, a dítě pak může odmítat kojení.

Vracejte se ke své předtěhotenské váze postupně a s rozumem, především díky zdravému a vyváženému jídelníčku a přiměřenému pohybu. Může to trvat i rok, něž ztratíte přebytečná kila.

Mějte na paměti, že největším nepřítelem kojení je stres. Stravujte se tedy nejen s přihlédnutím k nutričním potřebám, ale nezapomeňte si dopřát i takové potraviny, které vás chuťově uspokojují a které udělají dobře nejen vašemu tělu, ale i vaší duši.
.